Storczyki w naturze

10 lipca 2009, Dziwnów (woj. zachodniopomorskie)

Kruszczyk rdzawoczerwony (Epipactis atrorubens). Podczas tegorocznego urlopu nad morzem wypatrzyliśmy kruszczyki rdzawoczerwone. W zasadzie zaczynały dopiero kwitnąć, więc znaleźliśmy niewiele kwiatów. Pas wydm i lasu są ogrodzone i gęsto opatrzone informacjami o zakazie wstępu. Dlatego ograniczyliśmy się w większości przypadków do obserwowania roślin widocznych przez ogrodzenia lub bezpośrednio ze ścieżek.

Kruszczyk rdzawoczerwony Kruszczyk rdzawoczerwony Kruszczyk rdzawoczerwony

W pobliżu kruszczyków rdzawoczerwonych rosło wiele szerokolistnych, niekiedy w odległości mniejszej niż 1 metr. Zaobserwowaliśmy, że szerokolistne raczej jeszcze nie kwitły. Wydaje się bardzo prawdopodobne, że te dwa gatunki krzyżują sie między sobą i wiele znalezionych roślin to mieszańce. Staraliśmy się przedstawić wyłącznie te z wyraźnymi cechami rdzawoczerwonych.


12 lipca 2007, Brzostowa Góra (woj. podkarpackie)

Kruszczyk szerokolistny (Epipactis helleborine). Przy okazji zbierania grzybów wypatrzyłam kruszczyki szerokolistne. W sumie na trzech różnych stanowiskach ok. 40 sztuk. Nie są to storczyki łatwe do znalezienia ze względu na drobne, zielone kwiaty, które zlewają się z tłem. Trudno je także fotografować, bo zwykle tam, gdzie rosną jest mało światła słonecznego. Zapraszam do obejrzenia zdjęć, które udało mi się zrobić.

Kruszczyk szerokolistny Kruszczyk szerokolistny Kruszczyk szerokolistny

19 maja 2007, Brzostowa Góra (woj. podkarpackie)

Stoplamek szerokolistny (Dactylorhiza maialis). Na dwóch łąkach znaleźliśmy w sumie ponad 200 sztuk. Niesamowity widok.

Stoplamek szerokolistny Stoplamek szerokolistny

Podkolan biały (Platanthera bifolia). W tym roku zaledwie 2 szt. Jeszcze za wcześnie na kwiaty, ale pędy już były.

storczyki - Podkolan białystorczyki - Podkolan białystorczyki - Podkolan biały

13 maja 2006, Sulistrowiczki (woj. dolnośląskie)

Stoplamek szerokolistny (Dactylorhiza maialis). Zaledwie 2 szt. Rosły na zwykłej, prywatnej łące. Znalezisko tym istotniejsze, że rezerwat florystyczny "Łąka Sulistrowicka" okazał się mocno zarośnięty lasem.

storczyki - Stoplamek szerokolistnystorczyki - Stoplamek szerokolistny

30 czerwca 2005, Brzostowa Góra (woj. podkarpackie)

Podkolan biały (Platanthera bifolia). Stanowisko liczyło 4 szt. Rosły w płytkim, suchym już leśnym rowie, przy mało uczęszczanej drodze (dojazd do 2 gospodarstw). W zasadzie był to już koniec ich okresu kwitnienia. Wąchałam, faktycznie ładnie i mocno pachniały.

storczyki - Podkolan białystorczyki - Podkolan białystorczyki - Podkolan biały

Znalezisko jest o tyle moim zdaniem istotne, że ten akurat rejon Polski jest niezwykle ubogi w rosnące tam gatunki storczyków. Według D. Szlachetko można tam liczyć jeszcze na znalezienie stoplamka szerokolistnego i plamistego, buławnika mieczolistnego, kruszczyka szerokolistnego i gnieźnika. Pamiętam z dzieciństwa, że stoplamki nazywane na tamtym terenie "kukułkami", były kiedyś dosyć częste. Sama w dzieciństwie robiłam z nich bukiety podczas sianokosów. To było prawie 20 lat temu. Moja babcia twierdzi, że w ostatnich latach nie widuje ich już na łąkach. Może na jakiś dzikszych terenach uda mi się jeszcze je znaleźć...

22 maja 2004 Srebrna Góra (woj. dolnośląskie)

W Srebrnej Górze znaleźliśmy rosnące przy leśnej ścieżce buławnik mieczolistny (Cephalanthera longifolia) - 3 szt.:

Buławnik mieczolistny Buławnik mieczolistny

i storczyk męski (Orchis mascula) - 4 szt.:

Storczyk męski Storczyk męski Storczyk męski