Ogólne zasady uprawy storczyków

Wybór storczyków w kwiaciarniach i centrach ogrodniczych jest coraz większy, a i ceny stają się bardzo atrakcyjne. Kupując swoją pierwszą orchideę często niewiele wiemy o jej wymaganiach. Sprzedawca udziela oczywiście informacji, ale proszę uwierzyć, najczęściej sam ma nikłe pojęcie o uprawie storczyków. Bardzo łatwo zostać wprowadzonym w błąd. Wymagania storczyków naprawdę nie są duże, ale dosyć specyficzne. Trzeba włożyć się odrobinę wysiłku aby je poznać i spełnić, a wtedy roślina odwdzięczy się pięknymi kwiatami.

Postaram się odpowiedzieć na kilka najczęściej zadawanych pytań. Myślę, że te informacje powinny wystarczyć przy uprawie dostępnych na rynku mieszańców.

 • Gdzie postawić?
  Najlepiej świeżo zakupioną / otrzymaną roślinę powoli przystosowywać do warunków w jakich ma być uprawiana. Często zdarza się, że storczyk (zwłaszcza phalaenopsis) szybko przekwita, a nawet gwałtownie zrzuca kwiaty i jeszcze nie rozwinięte pąki... dalej »
 • Kiedy i jak podlewać?
  Większość storczyków nie lubi mokrego podłoża. Dosyć szybko reagują gniciem korzeni. Bardzo ważne jest przesuszenie podłoża między kolejnymi podlewaniami. Oznacza to, że zanim ponownie podlejemy roślinę, podłoże w całej niemal doniczce powinno być suche ... dalej »
 • Zwiększanie wilgotności powietrza
  Większość storczyków w naturze rośnie w warunkach sporej wilgotności powietrza. Niektóre orchidee (cambria, miltonia, oncidium) na zbyt niską wilgotność powietrza reagują marszczeniem się nowo wyrastających liści. Wyglądają one jak pozwijane w harmonijkę ... dalej »
 • Co z nawożeniem?
  Bardzo dobrze działa na storczyki zmniejszenie stężenia nawozu w stosunku do zaleceń producenta i jednocześnie częstsze jego używanie. Roślina otrzymuje wtedy potrzebne dawki, ale w mniejszych porcjach. Można użyć dowolnego dostępnego na rynku nawozu dla storczyków ... dalej »
 • Co po przekwitnięciu?
  Zwykle już w kwiaciarni dowiadujemy się, że pęd kwiatowy należy przyciąć za trzecim oczkiem licząc od dołu. Nie zawsze ma to sens. Poza rodzajem Phalaenopsis bardzo niewiele orchidei wydłuża pęd kwiatowy i nadal kwitnie na tym samym pędzie ... dalej »
 • Kiedy przesadzać?
  Jak najrzadziej. Storczyki przesadzamy gdy podłoże ulegnie nadmiernemu zasoleniu (nawożenie i sole zawarte w wodzie), lub rozkładowi. Po pewnym czasie podłoże staje się coraz bardziej zbite i utrudniony jest dostęp powietrza w okolice korzeni ... dalej »
 • Jaka doniczka?
  Najłatwiej ocenić stan korzeni kiedy storczyk rośnie w przezroczystej doniczce. Widoczne jest wtedy podłoże i wiadomo, czy już wyschło i czy trzeba roślinę podlać. Dobrze jeśli doniczka ma kilka dużych otworów w dnie, a podstawa jest podniesiona na "nóżkach". Ułatwiają one dostęp powietrza do korzeni ... dalej »
 • Jakie podłoże?
  Przede wszystkim na dnie doniczki warstwa drenażowa. Podłoże dla storczyków musi być na tyle luźne, aby umożliwiało swobodny dostęp powietrza do korzeni, musi również szybko wysychać. Niedopuszczalne jest długotrwałe utrzymywanie wilgoci w pobliżu korzeni ... dalej »
 • Jak rozmnażać storczyki?
  Storczyki tworzą ogromne ilości nasion. Niektórzy sami starają się je wysiewać, ale jest to trudne w warunkach amatorskich. Wymaga sporej wiedzy, posiadania odpowiedniego sprzętu i materiałów. Doczekanie się kwiatów na tak uzyskanej roślinie może potrwać wiele lat ... dalej »
 • Choroby i szkodniki
  Zadbane i dobrze uprawiane storczyki rzadko są atakowane przez szkodniki i są dosyć odporne na choroby. Najczęściej kłopoty pojawiają się po przyniesieniu do domu chorej rośliny ... dalej »

Zaproszenie do redagowania strony

Zapraszam Państwa do dzielenia się swoimi doświadczeniami, uwagami, pomysłami dotyczącymi uprawy storczyków. Tekst wraz z ewentualnymi zdjęciami proszę wysyłać na maila. Materiały zostaną zamieszczone z podaniem informacji o autorze.