Jak rozmnażać storczyki?

Storczyki tworzą ogromne ilości nasion. Niektórzy sami starają się je wysiewać, ale jest to trudne w warunkach amatorskich. Wymaga sporej wiedzy, posiadania odpowiedniego sprzętu i materiałów. Doczekanie się kwiatów na tak uzyskanej roślinie może potrwać wiele lat.

Nie ma nigdy pewności jaki odsetek uzyskanych roślin będzie miał pożądane cechy (kolor, wielkość, liczba kwiatów), jest wręcz pewne, że potomstwo będzie pod wieloma względami zróżnicowane. Rozmnażanie z merystemów to sposób stosowany wyłącznie przez fachowców. Wykorzystywany przy rozmnażaniu na skalę przemysłową. Sprowadza się do pobrania odpowiednich wycinków tkanek rośliny, następnie rozmnożeniu ich w probówce przez podział tkanek. Tą metodą otrzymywane są rośliny identyczne pod każdym względem z rośliną mateczną. Rozmnażanie z merystemów oznacza zatem klonowanie storczyków.

W warunkach amatorskich najbardziej realne jest rozmnażanie przez podział rozrośniętych egzemplarzy i oddzielanie tzw. keiki. Liczba roślin uzyskiwanych tymi sposobami jest niewielka, ale i nie trzeba żadnych specjalnych nakładów.

Storczyk - keiki   Storczyk - keiki
Fot. 1 Keiki na dendrobium typu nobile   Fot. 2 Keiki na pędzie phalaenopsis


Niektóre storczyki na pędzie kwiatowym (phalaenopsis) lub bezpośrednio na bulwie (dendrobium) wytwarzają tzw. keiki. Są to młode roślinki, które po wykształceniu korzeni można od rośliny matecznej oddzielić. Warto poczekać aż korzenie keiki urosną do kilku centymetrów, łatwiej wtedy przystosuje się do samodzielnego życia. Można także taką sadzonkę pozostawić na roślinie matecznej. Będzie ona wytwarzała pędy kwiatowe, a u dendrobium również dalsze pseudobulwy. Może to stanowić bardzo ciekawy widok. Keiki potrafią zakwitnąć już w ciągu pierwszego roku od ich posadzenia.


Podział można wykonać przy okazji przesadzania. Trzeba jednak wiedzieć, że każda z powstających sadzonek musi składać się z minimum 3-5 dorosłych pseudobulw lub pędów liściowych (paphiopedilum). Porozdzielanie każdej bulwy oddzielnie bardzo osłabi roślinę co może skończyć się jej padnięciem. Ponadto prawie pewne jest, że na kwiaty trzeba będzie poczekać 2-3 lata, a może nawet więcej. Podział po trzy i więcej pseudobulw daje gwarancję, że storczyk zakwitnie bezpośrednio w następnym sezonie. Jedynie storczyki kwitnące dwukrotnie i więcej w ciągu roku mogą opuścić jedno kwitnienie. Tą metodą można rozmnażać storczyki o sympodialne, czyli np.: brassia, cambria, cattleya, dendrobium, miltonia, oncidium, paphiopedilum, zygopetalum i wiele innych. Niektóre orchidee na podział reagują intensywniejszym wytwarzaniem nowych przyrostów i obfitszym kwitnieniem. Dzięki temu storczyk szybciej się rozrasta. Są jednak wyjątki, które po podziale potrzebują dużo czasu na zaaklimatyzowanie się i na dłuższy czas wstrzymują wzrost.

Tworzenie sadzonek polega na odcięciu pojedynczego kawałka pędu, posiadającego korzenie powietrzne, u takich storczyków jak epidendrum (odmiany o trzcinowatych pędach) i ludisia. Nie należy świeżo odciętych pędów trzymać w wodzie tak jak w przypadku większości roślin doniczkowych. Trzeba je przesuszyć nawet przez kilka dni, a następnie wsadzić do doniczki z odpowiednim podłożem. Stosowałam tę metodę u Epidendrum Ballerina. Sadzonki utworzone latem ukorzeniały się w 100%, ładnie się rozrastały i kwitły po 2 latach od posadzenia.

Zaproszenie do redagowania strony

Zapraszam Państwa do dzielenia się swoimi doświadczeniami, uwagami, pomysłami dotyczącymi uprawy storczyków. Tekst wraz z ewentualnymi zdjęciami proszę wysyłać na maila. Materiały zostaną zamieszczone z podaniem informacji o autorze.