Postępowanie ze storczykami pozbawionymi korzeni

Bywa tak, że storczyk wymaga natychmiastowego przesadzania. Często okazuje się, że roślina nie ma ani kawałeczka zdrowego korzenia. Storczyk wymaga wtedy szczególnych zabiegów, które umożliwią wytworzenie nowych korzeni. Bez nich roślina nie jest w stanie przetrwać.

Reanimacja storczyka ma największe szanse powodzenia jeżeli rozpoczyna się wiosną lub latem. Rośliny wchodzą wtedy w fazę wzrostu lub właśnie intensywnie rosną. Jest wtedy szansa, że storczyk zdąży wytworzyć korzenie zanim wejdzie w fazę zimowego spoczynku. Wspomnieć należy o dwóch metodach, które są najczęściej stosowane z bardzo dobrym skutkiem.

Reanimacja w keramzycie

Przedstawiam oncidium, które w momencie posadzenia w keramzycie miało jedną starą pseudobulwę, wprawdzie dużą, ale pomarszczoną i pozbawioną choćby kawałeczka korzenia. Wyrastały z niej dwie kolejne pseudobulwy, mocno skarłowaciałe i także bez korzeni. Całość wymęczona rocznymi próbami uratowania rośliny w normalnym podłożu.

W ciągu niespełna roku wyrosła masa zdrowych korzeni oraz 3 nowe pseudobulwy. Całość jest bardzo dobrze nawodniona, korzenie w dobrym stanie a nowe przyrosty dosyć duże, choć nie osiągają jeszcze wielkości tych, które wcześniej kwitły.

  Reanimacja oncidium
  Fot. 1 System korzeniowy rok po wsadzeniu storczyka do keramzytu.

Reanimacja oncidium   Reanimacja oncidium
Fot. 2

  Fot. 3

Reanimacja w spaghnum

Nie tyle była to reanimacja, co eksperyment. W październiku odcięłam kawałek pędu jednej z moich katleji. Były to dwie stare pseudobulwy, kompletnie pozbawione korzeni i mocno już pomarszczone, w zasadzie nadawały się do wyrzucenia. Ta roślina wydawała mi się jednak bardzo silna i żywotna, chciałam sprawdzić, czy odcięty fragment przetrzyma zimę i wznowi wzrost na wiosnę.

Dużym zaskoczeniem był dla mnie fakt, że już po miesiącu widoczne na jednej z pseudobulw śpiące oczko ruszyło. Szybko pojawiły się zawiązki nowych korzeni. Zdjęcie zrobione zostało w XII.2006. W lutym pęd miał już 10 cm a korzenie po 3 cm.

  Reanimacja cattleya
  Fot. 4 Grudzień 2006

Zaproszenie do redagowania strony

Zapraszam Państwa do dzielenia się swoimi doświadczeniami, uwagami, pomysłami dotyczącymi uprawy storczyków. Tekst wraz z ewentualnymi zdjęciami proszę wysyłać na maila. Materiały zostaną zamieszczone z podaniem informacji o autorze.