Co po przekwitnięciu?

Zwykle już w kwiaciarni dowiadujemy się, że pęd kwiatowy należy przyciąć za trzecim oczkiem licząc od dołu. Nie zawsze ma to sens. Poza rodzajem Phalaenopsis bardzo niewiele orchidei wydłuża pęd kwiatowy i nadal kwitnie na tym samym pędzie.

... Przynajmniej jeśli mowa o popularnych mieszańcach uprawianych na parapecie. Może to się zdarzyć u cattleytonii w bardzo sprzyjających warunkach. Najczęściej przekwitnięty pęd należy po prostu delikatnie wyciąć. Można pokusić się o pozostawienie pędu kwiatowego na roślinie, ale najprawdopodobniej sam w ciągu 2 tygodni uschnie.

Phalaenopsis - nowe pędy   Paphiopedilum - pęd

Ten phalaenopsis miał w momencie zakupu 2 proste pędy, które jeszcze w trakcie kwitnięcia zaczęły wypuszczać przedłużenia i odgałęzienia. To zdjęcie zostało zrobione po 8 miesiącach od zakupu. Kwiaty są bez przerwy i widać jeszcze dorodne młode odgałęzienia z zalążkami pąków. Idzie wiosna, więc na kwitnienie dopiero się zapowiada...
 
Do wielokrotnego kwitnienia na jednej łodydze zdolne są niektóre (nieliczne) storczyki z rodzaju Paphiopedilum. Przykładem jest Paphiopedilum Pinocchio. W danym momencie na pędzie jest jeden kwiat, dopiero kiedy odpadnie, po kilku dniach rozwija się następny. Pęd kwitnie mniej więcej przez rok, tworząc kolejno około 12 kwiatów.

W przypadku phalaenopsis przycinanie pędu nie jest potrzebne. Jeśli roślina zechce kontynuować kwitnienie na tym samym pędzie, to prawdopodobnie go przedłuży, albo wypuści boczne odgałęzienie z któregoś ze śpiących oczek. Prawdopodobnie nie będzie to żadne z trzech dolnych oczek tylko jedno z tych najwyżej położonych. Roślina sama wybierze najlepszą możliwość. Pozostawianie pędu w całości, skracanie go lub wycinanie podyktowane jest głównie względami estetycznymi. Może okazać się, że pęd sam uschnie i wtedy należy czekać na pojawienie się nowego. U phalaenopsisów nowy pęd wyrasta wyżej niż poprzedni, ale zawsze z boku, nigdy ze szczytowego zagłębienia między liściami.

Phalaenopsis - śpiące oczko   Phalaenopsis - stożek wzrostu pędu

Śpiące oczko na pędzie phalaenopsis.
 
Pęd kwiatowy posiada aktywny stożek wzrostu, więc po okresie spoczynku może się wydłużyć i wytworzyć nowe pąki.

Zaproszenie do redagowania strony

Zapraszam Państwa do dzielenia się swoimi doświadczeniami, uwagami, pomysłami dotyczącymi uprawy storczyków. Tekst wraz z ewentualnymi zdjęciami proszę wysyłać na maila. Materiały zostaną zamieszczone z podaniem informacji o autorze.