Które akcesoria i urządzenia są naprawdę potrzebne, z których zrezygnować?

W miarę zdobywania informacji o uprawie storczyków, dowiadujmy się o kolejnych upodobaniach tych pięknych roślin. Jednocześnie coraz bardziej obawiamy się, że nie będziemy w stanie zapewnić im odpowiednich warunków. Zastanawiamy się, czy rzeczywiście uprawa storczyków wymaga tak wiele zachodu i inwestycji.

nawilżacz

Bardzo szybko dowiadujemy się o konieczności podwyższania wilgotności powietrza. Najlepszy efekt daje używanie nawilżacza ultradźwiękowego? Czy konieczne jest zatem wydanie blisko 100 zł na takie urządzenie?
Zwykle nie zaczynamy od uprawiania najbardziej wymagających gatunków. Tak naprawdę te najpopularniejsze storczyki - dendrobium, phalaenopsis, oncidium, paphiopedilum, cymbidium, zygopetalum i cattleya, doskonale sobie radzą w warunkach panujących w mieszkaniach. Do zwiększenia wilgotności wystarczy wsypanie keramzytu lub innych kamyków do podstawki. Na zwiększenie wilgotności wpływa również umieszczenie w pobliżu storczyków roślin, które obficie parują (np. paprocie, cibora). Powyższe zabiegi wydają się wskazane w przypadku miltonii, cambrii, niektórych oncidiów. Nawilżacz wydaje się niezbędny w przypadku powiększania kolekcji o vandy, storczyki montowane na korku, miniatury i sadzonki, czy wreszcie większość botanicznych. Te ostatnie w naturalnym środowisku żyją zwykle na obszarach, gdzie wilgotność jest wysoka, lub nawet bardzo wysoka i nie potrafią dostosować się do innych warunków.

Z całą pewnością warto zainwestować w dobre podłoże dla storczyków. Jednak zakup w sklepie internetowym wiąże się z koniecznością opłacenia dość wysokich kosztów przesyłki. Przy okazji warto zaopatrzyć się w przezroczyste doniczki odpowiedniej wielkości. Nie są one niezbędne do prawidłowego wzrostu storczyków, ale bardzo ułatwiają kontrolę wilgotności podłoża. Bez nich dużo trudniej ocenić, czy już pora na podlewanie, czy należy jeszcze poczekać. Samo podłoże można komponować samodzielnie, ale nie zawsze mamy dostęp do składników należytej jakości.

Termometr - higrometr

Polecam zakup termometru z higrometrem rejestrującego temperatury min. i max. Proste i niedrogie urządzenie pozwala kontrolować parametry uprawy i ewentualnie decydować o zmianach.

W przypadku używania nawilżacza, wentylatora lub doświetlania storczyków, niezbędny jest wyłącznik czasowy.

Storczyki nie wymagają zraszania, a w wielu przypadkach bywa ono szkodliwe, jednak warto mieć w domu solidny zamgławiacz z pompką rozbijający wodę na bardzo drobne kropelki. Doceniłam to urządzenie kiedy moja kolekcja znacząco się powiększyła. Używam go zwłaszcza wiosną, bo w ten sposób o wiele łatwiej i bezpieczniej nawozić storczyki, które dopiero wchodzą w fazę wzrostu. Nieoceniony jest w przypadku roślin z uszkodzonymi korzeniami, lub w ogóle bez nich.

Luksusem, na który się jeszcze nie zdecydowałam jest filtr RO. Daje wodę bardzo dobrej jakości, ale koszt instalacji jest dość wysoki. Nie wydaje mi się, aby taka inwestycja dużo w moim przypadku zmieniła. Pozostaję, przy przegotowanej wodzie mieszanej z destylowaną.

Zaproszenie do redagowania strony

Zapraszam Państwa do dzielenia się swoimi doświadczeniami, uwagami, pomysłami dotyczącymi uprawy storczyków. Tekst wraz z ewentualnymi zdjęciami proszę wysyłać na maila. Materiały zostaną zamieszczone z podaniem informacji o autorze.