Właściwości podłoża

Przede wszystkim na dnie doniczki warstwa drenażowa. Podłoże dla storczyków musi być na tyle luźne, aby umożliwiało swobodny dostęp powietrza do korzeni, musi również szybko wysychać. Niedopuszczalne jest długotrwałe utrzymywanie wilgoci w pobliżu korzeni.

W większości uprawiane w mieszkaniach orchidee to sztucznie otrzymane mieszańce storczyków rosnących w naturze jako epifity. Oznacza to, że rosną przytwierdzone korzeniami do gałęzi drzew. Storczyki nie są pasożytami, wszystkie potrzebne substancje odżywcze czerpią z wody w powietrzu, wody dostępnej im w postaci deszczu, a także z rozkładu szczątków organicznych, które znajdą się w zasięgu korzeni. Stąd wynika ich niewielkie zapotrzebowanie na składniki mineralne, a także konieczność stosowania przewiewnego podłoża szybko przesychającego.

Składniki podłoża

Można pokusić się o komponowanie własnego podłoża. Trzeba jednak dobrze znać potrzeby konkretnej rośliny. Z pewnością w przypadku wielu storczyków jest to jedyne wyjście z sytuacji. Myślę jednak, że na początku i dla typowych orchidei uprawianych na parapetach okiennych lepiej jest zakupić gotowe podłoże przeznaczone właśnie dla storczyków. Tragicznie kończy się przesadzanie storczyków do ziemi ogrodowej, czy też innej dla roślin kwitnących.

Najczęstszymi składnikami podłoża są łupiny orzecha kokosowego (chipsy kokosowe), kora sosnowa różnej granulacji, keramzyt i węgiel drzewny. Mogą także być dodawane: mech torfowiec (sphagnum), włókna kokosowe, łupiny cedrowe, perlit i inne dodatki mineralne, styropian, liście bukowe, kawałki korka i wiele jeszcze innych.

Podłoże - chipsy kokosowe  Podłoże - mech torfowiec  Podłoże - kora sosnowa
Fot. 1 Chipsy kokosowe  Fot. 2 Mech torfowiec  Fot. 3 Kora sosnowa
 
Podłoże - keramzyt  Podłoże - keramzyt  Podłoże - keramzyt
Fot. 4 Keramzyt  Fot. 5 Keramzyt  Fot. 6 Keramzyt
 
Podłoże - perlit       
Fot. 7 Perlit 
 
 
 

Keramzyt

Przedstawiony aż na trzech fotografiach, jednak każdy z nich ma inne właściwości. Na fotografii 4 zamieściłam czarny - najlżejszy ze wszystkich. Jako dodatek do podłoża jest raczej słaby. Bardzo łatwo wypływał na powierzchnię wody, wręcz wypychał świeżo przesadzone storczyki z doniczki w czasie podlewania. Używam go raczej do wypełniania kuwet w celu zwiększenia wilgotności powietrza - zapewnia większą powierzchnię parowania. Keramzyt z fot. 5 jest bardzo ciężki - porównywalnie z kamieniami. Bardzo dobrze stabilizuje dużego storczyka w małej doniczce. Dosyć słabo jednak naciąga wodą. Nie nadawał się zwłaszcza do reanimowania w keramzycie - powierzchnia była zawsze sucha chociaż poziom wody w naczyniu był dosyć wysoki. Na fot. 6 produkt przeznaczony specjalnie do uprawy hydroponicznej (producent Blusana). U mnie sprawdzał się najlepiej. Dobrze przewodził wodę, jednocześnie jest na tyle lekki, że łatwo po ciężarze doniczki ocenić stan wyschnięcia podłoża. Po namoczeniu robił się wyraźnie cięższy.

Gotowe podłoża

Na rynku dostępny jest naprawdę duży wybór gotowych mieszaneck, choć wiele z nich do storczyków się nie nadaje. Dobrym rozwiązaniem jest kupno gotowego podłoża do storczyków i modyfikowanie składu, tak aby odpowiadał wymaganiom konkretnego gatunku.

Zaproszenie do redagowania strony

Zapraszam Państwa do dzielenia się swoimi doświadczeniami, uwagami, pomysłami dotyczącymi uprawy storczyków. Tekst wraz z ewentualnymi zdjęciami proszę wysyłać na maila. Materiały zostaną zamieszczone z podaniem informacji o autorze.