Podłoża gotowe

Dostępnych jest wiele gotowych mieszanek "dla storczyków". Większość z nich zdecydowanie odradzam. Może są one idealne dla jakiś szczególnych gatunków, ale generalnie po prostu nie nadają się. Poniżej przedstawiam gotowe podłoża, które według mojej wiedzy i doświadczenia mogą być przy uprawie parapetowej stosowane.

Podłoże COMPO SANA

Podłoże do orchidei - COMPO SANA

Informacja producenta: Porowata struktura dzięki zawartości kory sosnowej oraz "Styromulu". Startowa dawka specjalnego nawozu dla orchidei, obecna w podłożu, zaopatruje rośliny we wszystkie niezbędne składniki pokarmowe w ciągu pierwszych 6 tygodni od przesadzenia rośliny.
Składniki: torf, kora sosnoa, styropian, wapno, składniki pokarmowe.

Cena ok. 12-13 zł / 5 litrów

Podłoże COMPO SANA
Podłoże OrchidSklepik

Podłoże do storczyków epifitycznych - EKSTRA - OrchidShop

Podłoże do storczyków epifitycznych Orchidshop to zrównoważona mieszanka najlepszych składników. Specjalne podłoże EKSTRA o dużych kawałkach kory śródzimnomorskiej i skały wulkanicznej, pozwala na ruch powietrza niezbędny do rozwoju korzeni. Dzięki temu Twoje storczyki będą zdrowsze co zapewni im długie i obfite kwitnienie.
Jest to doskonała mieszanka do uprawy storczyków o grubych korzeniach min. Phalaenopsis, Cattleya i Vanda. Zawiera skałę wulkaniczną!

Cena ok. 8-9 zł / 4 litry.

Podłoże OrchidSklepik
Podłoże OrchidSklepik

Podłoże do storczyków epifitycznych, duże - OrchidSklepik

Podłoże do epifitów OrchidSklepik o dużej granulacji jest idealną mieszanką dla storczyków wrażliwych na gnicie korzeni. Jest to mieszanka polecana do uprawy storczyków o grubych korzeniach min. Vanda, Phalaenopsis i Cattleya.
Mieszanka składa się z keramzytu, dużych kawałków łupin orzecha kokosowego i węgla drzewnego. W moich warunkach sprawdza się zdecydowanie najlepiej.

W ofercie jest także podłoże drobne do uprawy sadzonek i storczyków o cienkich korzeniach, min. Masdevallia, Oncidium i Miltonia, a także podłoże do uprawy storczyków wapnolubnych z rodzaju Paphiopedilum i Cypripedium.

Cena 8 zł / 2 litry, lub 13 zł / 4 litry.

Podłoże Substral

Orchidea. Ziemia premium - Substral

W skład wchodzi w dużej ilości kora - różnej granulacji, w tym naprawdę duże kawałki, mech torfowiec, włókna kokosa, chipsy kokosowe (niewiele w porównaniu z korą), drobny keramzyt, widoczne są ziarna piasku.

Cena ok. 7-8 zł za 3 litry

Podłoże Substral
Podłoże Kronen

Substrat do storczyków - Kronen

W skład wchodzi w dużej ilości kora - raczej niewielkie kawałki, drobiny torfowca, włókna kokosa, kawałki łupin orzecha kokosowego.
Moim zdaniem jest odpowiednie raczej dla storczyków z drobniejszymi korzeniami ze względu na drobną granulację. Powinno też dobrze sprawdzać się w przypadku młodych roślin - sadzonek. Do katleji i falenopsisów stosuję podłoża bardziej przewiewne, mniej nasiąkające wodą. Mam wrażenie, że wycofano je już ze sprzedaży.

Cena ok. 12 zł za 5 litrów

Podłoże Kronen

Zaproszenie do redagowania strony

Zapraszam Państwa do dzielenia się swoimi doświadczeniami, uwagami, pomysłami dotyczącymi uprawy storczyków. Tekst wraz z ewentualnymi zdjęciami proszę wysyłać na maila. Materiały zostaną zamieszczone z podaniem informacji o autorze.