Kolekcja cattleya

Piękne kolorowe kwiaty storczyków potrafią zauroczyć. Na szczególną uwagę zasługuje cattleya. Różnorodność form i kolorów kwiatów jest niespotykana w żadnym innym rodzaju, zwłaszcza jeśli uwzględnimy hybrydy międzyrodzajowe.

Cattleya hybr. Z tego właśnie powodu postanowiłam kolekcjonować mieszańce cattleya. Wspaniałe jest bogactwo kolorów od śnieżnej bieli przez odcienie różu, czerwieni do fioletu, wiele jest odmian o kwiatach żółtych, pomarańczowych, brązowych, czy nawet zielonych. Niesamowite są zapachy - czasem subtelne, wyczuwalne o określonej porze dnia, często bardzo intensywne.

Cattleya hybr. Zaletą jest możliwość oglądania kwitnących roślin przez cały rok. Wymaga to dobrania odpowiednich odmian. Oczywiście trudniej o kwiaty zimą, chyba najłatwiej jesienią i wiosną. Niektóre odmiany cattleya kwitną zawsze o określonej porze roku, z dokładnością do miesiąca. Czynnikiem regulującym kwitnienie jest u nich zmieniająca się długość dnia. Inne wydają się nie zwracać uwagi na kalendarz. Każda kolejna pseudobulwa dojrzewa u nich i wydaje kwiaty, ale czas pomiędzy kolejnymi kwitnieniami bywa bardzo różny, bo zależy od tempa wzrostu, czyli od temperatury, ilości światła, nawożenia, itp.

Cattleya hybr. Każdemu mogę polecić moich ulubieńców ze względu na łatwość uprawy. Zwracam jednak uwagę, że nie posiadam botanicznych odmian, tylko i wyłącznie mieszańce. Sporadycznie zdarzają się choroby i szkodniki. Choć jest wyjątek: notorycznie z nowymi egzemplarzami przynoszę do domu ślimaki. Nie są one jednak szczególnie uciążliwe i dają się szybko wytępić. Dla mnie największą zaletą są wymagania odnośnie podlewania. Cattleya potrzebuje przesychania podłoża między podlewaniami. Dobrze znosi okresy suszy, co jest bezcenne dla zapominalskich i zapracowanych. Nie wymaga wysokiej wilgotności powietrza, bardzo korzystnie na jej kondycję wpływa ustawienie w pobliżu uchylonego okna (nawet do późnej jesieni).
Cattleya hybr. Storczyki sympodialne mają to do siebie, że w razie błędów w uprawie można mieć nadzieję na szybką poprawę kondycji wraz z pojawieniem się nowych przyrostów i korzeni. W przypadku monopodialnych (np. phalaenopsis, vanda) znacznie dłużej trzeba czekać na powrót do zdrowia. Zalanie stożka wzrostu może być u nich początkiem infekcji bakteryjnej kończącej się śmiercią storczyka. Nowe pędy cattleya również są bardzo wrażliwe na zalanie, ale w przypadku zgnilizny bakteryjnej wycięcie chorego pędu pozwala najczęściej uratować storczyka. Roślina szybko wypuszcza wtedy kolejny pęd i nadal rośnie.

Cattleya hybr. Generalna zasada jest taka, że mieszańce o małych kwiatach wytwarzają ich kilka lub nawet kilkanaście na jednym pędzie. Kwiaty mogą utrzymywać się nawet 2-3 miesiące (zależnie od pogody), pojawiają się dwukrotnie w ciągu roku. Im kwiaty są większe, tym jest ich mniej. U odmian wielkokwiatowych są zwykle 2 kwiaty, ale za to mogą mieć nawet ponad 20 cm średnicy. Zwykle kwitną jeden raz w roku przez 2-3 tygodnie. Wielkość kwiatów niezupełnie idzie w parze z rozmiarami całej rośliny. Duże kwiaty, zwłaszcza te z wielokrotnych krzyżówek, rosną często u niewielkich storczyków o zwartym pokroju.

Cattleya hybr. Po zaletach czas na wady katlejastych. Często mówi się o wrażliwości na przesadzanie, zwłaszcza połączone z podziałem rośliny. Rzeczywiście często potrzeba trochę czasu na zaaklimatyzowanie się. Często zdarza się, że całkiem duża i zdrowa roślina opuszcza z tego powodu kwitnienie. Niekiedy problemy z aklimatyzacją potrafią trwać nawet 2 lata.

Lojalnie uprzedzam, że kolekcjonując wyłącznie katleje trzeba zapomnieć o wizji domu pełnego pięknych kwiatów. Ogólnie stajemy się posiadaczami dużej masy zieleni, w której od czasu do czasu pojawiają się jakieś kolory. Jestem właścicielką kilkudziesięciu już katlejastych (pewnie około 40), kupowanych w różnym stadium dorosłości i w różnym stanie, niejednokrotnie agonalnym. W efekcie przez cały czas kwitną mi 2-3 szt. cattleya. Jesienią jedynie powyżej 5. Może to i lepiej, że nie kwitnie ich więcej jednocześnie. Są tak różne, że nie komponują się dobrze postawione w pobliżu siebie. Wolą chyba królować jedna po drugiej, przez cały rok.

Zaproszenie do redagowania strony

Zapraszam Państwa do dzielenia się swoimi doświadczeniami, uwagami, pomysłami dotyczącymi uprawy storczyków. Tekst wraz z ewentualnymi zdjęciami proszę wysyłać na maila. Materiały zostaną zamieszczone z podaniem informacji o autorze.