Keiki

Eksperymentowałam z sadzeniem keiki z mojego dendrodium typu phalaenopsis (Den. Compactum)

Dendrobium Compactum - keiki   Dendrobium Compactum - keiki i roślina dorosła

Fot. 1
 
Fot. 2

Keiki z bocznym przyrostem nieco większym od tego na zdjęciu (Fot. 1) odcięłam od dorosłej rośliny na przełomie lutego i marca. W ciągu wiosny i lata ukorzeniło się i wypuściło trzeci pęd. W październiku na szczycie najmłodszego pędu pojawił się zalążek pędu kwiatowego. Dla porównania (Fot. 2) roślina mateczna i posadzone keiki - zdjęcie zrobione na początku listopada. Ostatecznie keiki zakwitło w grudniu - 9 miesięcy po posadzeniu. Młoda sadzonka jest sporo mniejsza od dorosłej rośliny, nic więc dziwnego, że wytworzyła mniej kwiatów, ale z każdym następnym kwitnieniem będzie ich więcej.

Dendrobium typu nobile (Den. Stardust) wypuszcza keiki jeśli zostanie słabo wychłodzone i przesuszone jesienią. Kwitnienie jest wtedy niezbyt obfite, za to na miejscach kwiatów pojawiają się młode roślinki. Korzenie rosną bardzo szybko, więc nie trzeba długo czekać z odcinaniem. Próbowałam sadzonki robić na 2 sposoby. Pierwsza partia trzech roślinek została odcięta (luty / marzec) razem z pseudobulwą na której rosły. W całości położyłam je na podłożu w nowej doniczce, lekko tylko przykrywając część korzeni. Pędy już nie urosły więcej, ale dojrzały latem. W połowie sierpnia zaczęłam przesuszanie i wychładzanie rośliny. Wszystkie trzy pseudobulwy wytworzyły pąki, które rozwinęły się w połowie stycznia (Fot. 3). Reasumując od momentu usamodzielnienia do zakwitnięcia keiki minęło 10 miesięcy. Roślinka miała wtedy 10 cm wysokości, co odpowiada 1/3 długości pseudobulw na dorosłej roślinie.

 
Dendrobium Stardust

Fot. 3

To samo dendrobium rozmnażałam też 3 miesiące później, przez odcięcie pojedynczych keiki. Pseudobulwy i korzenie były teraz 2 razy dłuższe. Mam wrażenie, że lepiej się przystosowały do samodzielnego życia, jeszcze jesienią zdążyły powypuszczać nowe przyrosty. Te roślinki zakwitły jednak w tym samym czasie co wcześniejsze, trudno powiedzieć, czy na pewno ten sposób był lepszy.

Zaproszenie do redagowania strony

Zapraszam Państwa do dzielenia się swoimi doświadczeniami, uwagami, pomysłami dotyczącymi uprawy storczyków. Tekst wraz z ewentualnymi zdjęciami proszę wysyłać na maila. Materiały zostaną zamieszczone z podaniem informacji o autorze.